DE | EL | EN | ES | FR | HR | HU | IT | NL | PL | PT | RO | SK
  • Photo

    NIEČO Z HISTÓRIE

    Hovorí vám niečo dátum 1. november 1993? V tento deň totiž občania všetkých členských štátov nadobudli nový právny štatút „občanov Európskej únie“. (Politická) „Európska únia“ zároveň nahradila „Európske (hospodárske) spoločenstvo“. Išlo – a stále ide – o celosvetové a historické prvenstvo – žiadny iný občan na svete nepožíva nadnárodné práva, ktoré mu umožňujú aktívne sa zúčastňovať na formovaní právnych predpisov naprieč národnými štátmi.

    Odvtedy sa formálne práva na vyjadrenie názoru systematicky posilňovali, najvýraznejšie zavedením európskej iniciatívy občanov (EIO) v roku 2012. Tento nástroj bol v roku 2020 ďalej aktualizovaný, čím sa vytvorili ešte lepšie príležitosti na vyjadrenie vášho názoru.

  • Photo

    EŠTE NIE STE OBČANOM EÚ?

    Existuje iba jeden spôsob, ako sa môžete stať občanom Európskej únie. Musíte byť alebo sa stať občanom s volebným právom v jednom z 27 členských štátov. Inými slovami, tento štatút nie je možné nadobudnúť bez občianstva jedného z členských štátov. Občianstvo EÚ dopĺňa miestne, regionálne a štátne občianstvo, ale nikdy ho nenahrádza.

    V čoraz väčšom počte členských štátov máte právo na podporu občianskej iniciatívy (najmä európskej iniciatívy občanov) a na účasť vo voľbách po dosiahnutí veku 16 rokov, zatiaľ čo v iných krajinách musíte počkať, kým dosiahnete vek 17 alebo 18 rokov.

    Chcete sa dozvedieť viac? Viac informácií o minimálnom veku pre účasť vo voľbách a/alebo podporu európskej iniciatívy občanov v každej krajine:europa.eu/citizens-initiative/data-requirements_sk

OBČANIA EÚ MAJÚ ŠTYRI HLAVNÉ POLITICKÉ PRÁVA A SLOBODY:

  • právo na slobodný pohyb, pobyt a prácu na území EÚ,
  • právo na poskytnutie ochrany diplomatickými úradmi ktoréhokoľvek členského štátu, keď sú mimo EÚ,
  • právo voliť a byť volený v komunálnych voľbách a vo voľbách do Európskeho parlamentu v ktoromkoľvek členskom štáte,
  • právo zúčastňovať sa na legislatívnom procese EÚ napríklad formou predkladania petícií Európskemu parlamentu a organizovaním/podporou európskej iniciatívy občanov.
Photo
  • INFORMUJTE SA!

    Pred tým, ako začnete konať, informuje sa o svojich právach a povinnostiach

    Máte právo presne vedieť, čo sa deje v Európskej únii, preto môžete požiadať o informácie, ktoré sa týkajú prakticky všetkého diania v EÚ. Takisto máte zákonné právo na prístup k dokumentom všetkých inštitúcií EÚ, pričom toto právo je zakotvené v Charte základných práv Európskej únie (v článku 42) a v Zmluve o fungovaní Európskej únie (v článku 15).

    Služba Europe Direct odpovie na vaše otázky o EÚ vo vašom jazyku. Prvú odpoveď by ste mali dostať do troch pracovných dní. Táto služba zahŕňa aj bezplatné poštové doručenie (určitých) publikácií EÚ. Na bezplatné telefónne číslo Europe Direct môžete tiež volať z celej EÚ: 00 800 6 7 8 9 10 11 (pracovné dni 09.00 – 18.00 hod. SEČ).

    Chcete sa dozvedieť viac? Viac informácií o iných dostupných nástrojoch nájdete v časti Súbor participatívnych nástrojov.
    Photo
  • VYJADRITE SA!

    Vyjadriť svoj názor na politiky a návrhy EÚ môžete rôznymi spôsobmi

    Keďže Európska únia má obrovský vplyv na váš každodenný život, je dôležité vedieť, že verejný rozhodovací proces v EÚ musí byť podľa právnych predpisov otvorený a reagujúci. Z tohto dôvodu sú inštitúcie EÚ povinné udržiavať „otvorený, transparentný a pravidelný dialóg“ [článok 11 ods. 2 Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ) známej aj ako Lisabonská zmluva] a viesť „rozsiahle konzultácie s dotknutými stranami s cieľom zabezpečiť súdržnosť a transparentnosť činností Únie“ (článok 11 ods. 3 ZEÚ).

    Služba Vyjadrite svoj názor je oficiálnym „prístupovým bodom“ k prebiehajúcim konzultáciám a verejným diskusiám týkajúcim sa procesov tvorby európskej politiky. Po zaregistrovaní sa môžete prihlásiť na zasielanie oznámení e-mailom a dokonca môžete byť pozvaní, aby ste sa zúčastnili na formálnych konzultačných procesoch.

    Photo
  • ZAPOJTE SA!

    Môžete vstúpiť do politickej strany alebo zorganizovať vlastnú iniciatívu občanov

    Európska únia je moderná zastupiteľská demokracia, v ktorej občania spolurozhodujú nepriamo (prostredníctvom inštitúcií) a priamo (formou participatívnych nástrojov). Základné charty, zmluvy a právne predpisy EÚ sú v súlade s článkom 21 Všeobecnej deklarácie ľudských práv, v ktorom sa stanovuje, že „každý má právo zúčastňovať sa na vláde svojej krajiny priamo“, a po prvý raz vo svetových dejinách sa táto zásada prenáša na nadnárodnú úroveň.

    Inými slovami: máte plné právo aktívne sa zapojiť do procesu tvorby politík EÚ a vaša účasť v tomto procese je skutočne veľmi vítaná. Môžete tak urobiť napríklad vstupom do politickej strany zastúpenej v Európskom parlamente, predložením petície Európskemu parlamentu alebo účasťou na európskych panelových diskusiách občanov. Najsilnejším nástrojom participatívnej demokracie v EÚ je európska iniciatíva občanov, ktorá vám umožňuje určovať náplň programu Európskej únie.

    Chcete sa dozvedieť viac? Viac informácií o iných dostupných nástrojoch nájdete v časti Súbor participatívnych nástrojov.
    Photo
  • Miesto, kde žijem: komunálna úroveň

    Miesto, odkiaľ pochádzate, má z hľadiska aktívneho občianstva a participatívnej demokracie pravdepodobne najväčší význam.

    Hoci vaša obec môže predstavovať najnižšiu úroveň verejnej správy, na tejto úrovni sa rozhoduje o dôležitých otázkach, ako je napríklad nakladanie s odpadom, miestna infraštruktúra a niekedy dokonca aj základné vzdelávanie a služby sociálneho zabezpečenia. Miestna úroveň je navyše úzko prepojená s legislatívnymi úrovňami na národnej aj európskej úrovni a zohráva kľúčovú úlohu pri vykonávaní rôznych predpisov a zákonov.

    V Európskej únii existuje takmer 100 000 miestnych demokracií. Mnohé z nich sú zodpovedné za obrovský podiel celkového výberu daní a poskytujú svojim občanom rôzne druhy participatívnych práv, a to vrátane nepriamych (prostredníctvom politických strán a miestnych parlamentov) a priamych (formou iniciatív a referend) kanálov.

    Chcete sa dozvedieť viac? Chcete vedieť viac o tom, čo, ako a kedy môžete najlepšie ovplyvniť? Obráťte sa na príslušného zamestnanca vášho obecného úradu.
  • Môj región: regionálna úroveň

    Mnohé provincie a regióny majú ďalekosiahle právomoci a dokonca aj tie, ktoré ich nemajú, majú tú výhodu, že sú vaším najbližším administratívnym kontaktným miestom.

    Medzi vašou obcou a vaším štátom existuje (aspoň v prípade 25 členských štátov) ešte jedna alebo viacero úrovní regionálnej samosprávy. V súčasnosti je v celej EÚ 1 500 takýchto regionálnych demokracií. V niektorých federatívnych členských štátoch disponujú regióny značnou suverenitou, ktorá zahŕňa napríklad vlastnú ústavu, ďalekosiahle legislatívne právomoci a značné daňové príjmy. V iných členských štátoch EÚ zasa plnia provincie alebo regióny najmä administratívne (nevolené) úlohy.

    V závislosti od štatútu vašej provincie/vášho regiónu môžete využívať rozsiahlejšie či menej rozsiahle práva na politickú účasť vrátane nepriamych (prostredníctvom politických strán a miestnych parlamentov) a priamych (formou iniciatív a referend) kanálov.

    Chcete sa dozvedieť viac? Európsky výbor regiónov je zhromaždenie Európskej únie združujúce regionálnych a miestnych zástupcov.
  • Moja krajina: národná úroveň

    Z hľadiska politických a zákonných právomocí a kontroly verejných financií predstavujú členské štáty najdôležitejšiu samostatnú úroveň riadenia v rámci Európskej únie.

    Z tohto dôvodu je rozhodujúcim faktorom pre možnosť vyjadriť svoj názor a ovplyvniť verejný proces rozhodovania vaše občianstvo jedného členského štátu (alebo niekedy viacerých členských štátov).

    Medzi členskými štátmi existujú značné rozdiely, pokiaľ ide o možnosti participatívnych politických práv na národnej úrovni. Hoci vo všetkých krajinách existuje volebné právo, približne dve tretiny krajín umožňujú občanom takisto podávať vlastné návrhy prostredníctvom petícií a iniciatív a vyjadriť svoj názor na dôležité otázky prostredníctvom referenda.

    Chcete sa dozvedieť viac? Prehľad a podrobné informácie o možnostiach zapojenia sa na vnútroštátnej úrovni možno nájsť na portáli Direct Democracy Navigator alebo vám ich poskytnú informačné služby vášho národného parlamentu.
  • Moja Európa: nadnárodná úroveň

    Európska úroveň ponúka množstvo spôsobov, ako sa zapojiť: od volieb až po zastupovanie.

    Európska únia je prvou nadnárodnou demokraciou na svete. Ako občan EÚ máte rozsiahle možnosti vyjadriť svoj názor, napr. vo voľbách do Európskeho parlamentu – či už ako volič a/alebo kandidát – alebo priamejšie prostredníctvom zaslania petície (adresovanej Parlamentu), či spustenia európskej iniciatívy občanov (adresovanej Komisii). A to nie je všetko!

    Ako občan EÚ môžete kandidovať do Európskeho parlamentu, podať sťažnosť európskemu obmudsmanovi, získať pomoc pri riešení problému, vyjadriť svoj názor verejne, obrátiť sa s petíciou na Európsky parlament alebo podporiť európsku iniciatívu občanov.