DE | EL | EN | ES | FR | HR | HU | IT | NL | PL | PT | RO | SK

Európska iniciatíva občanov je označovaná za „najväčšiu inováciu nadnárodnej demokracie“ od zavedenia priamych volieb do Európskeho parlamentu pred viac než 40 rokmi. My, občania Európskej únie, máme teraz rovnaké právo ako väčšina v Európskom parlamente a členské štáty, a to stanoviť politický program pre celý kontinent. Dôsledne používaný nástroj: od jeho zavedenia v roku 2012 bolo predložených viac ako 100 európskych iniciatív občanov.

Zatiaľ čo formálne právo iniciovať celoeurópske právne predpisy zostáva naďalej výhradne výsadou Európskej komisie, európska iniciatíva občanov predstavuje nástroj na stanovenie agendy. Európska iniciatíva občanov je takisto vstupnou bránou do budúcnosti participatívnej politiky: je priamejšia, nadnárodnejšia a digitálnejšia než čokoľvek doteraz v EÚ a mnohé členské štáty podnietila k tomu, aby doma zaviedli podobné nástroje na stanovovanie agendy.

Preto je európska iniciatíva občanov nielen ďalším petičným právom, ale skôr právom na každodennú aktiváciu občanov v súvislosti s ďalšími otázkami, ktoré sa majú dostať do programu európskych inštitúcií.

ECI key facts
  • Európska komisia sa bude európskou iniciatívou občanov zaoberať z politického hľadiska len vtedy, ak ju do jedného roka od začatia zbierania vyhlásení o podpore podporí minimálne jeden milión občanov EÚ aspoň zo siedmich členských štátov. V každom z týchto siedmich členských štátov sa vyžaduje minimálny počet signatárov.

  • Iniciatíva sa môže týkať ktorejkoľvek oblasti, v ktorej má Komisia právomoc predkladať návrhy právnych predpisov, ako je napríklad životné prostredie, poľnohospodárstvo, doprava, verejné zdravie či medzinárodný obchod.

    Podrobnejšie informácie nájdete v časti Európske otázky a právomoci a na stránke:

  • Iniciatívu občanov možno spustiť vtedy, ak občania vytvoria „skupinu organizátorov“ zloženú aspoň zo siedmich občanov EÚ s pobytom aspoň v siedmich rôznych členských štátoch.

  • Iniciatívu môžu podporiť všetci občania EÚ, ktorí dosiahli vek oprávňujúci voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu alebo dosiahli vek aspoň 16 rokov v prípade niektorých krajín (napr. 16 rokov v Belgicku, Estónsku, na Malte, v Nemecku a Rakúsku, 17 rokov v Grécku a 18 rokov vo všetkých ostatných členských štátoch). Občania môžu podporiť iniciatívu tak, že vyplnia vyhlásenie o podpore, ktoré im poskytnú organizátori, či už v tlačenej alebo elektronickej podobe.

  • Do jedného mesiaca od doručenia úspešnej európskej iniciatívy občanov sa Komisia stretne s organizátormi. Organizátori dostanú príležitosť odprezentovať svoju iniciatívu na verejnom vypočutí v Európskom parlamente a Komisia sa k nej oficiálne vyjadrí do šiestich mesiacov. Ak sa Komisia rozhodne predložiť legislatívny návrh, začne sa riadny legislatívny postup.

  • Od roku 2012 bolo Európskej komisii predložených viac ako 100 európskych iniciatív občanov, pričom v prípade 26 z nich bola zamietnutá registrácia, pretože podľa Komisie neboli splnené všetky formálne požiadavky. V niekoľkých prípadoch – napríklad pri európskych iniciatívach občanov „Stop TTIP“ a iniciatíve „Menšinový balíček“ – Európsky súdny dvor neskôr nariadil Komisii zmeniť svoje rozhodnutia.

    Viac informácií o európskej iniciatíve občanov a podrobný postup nájdete v časti Stanovenie agendy EÚ v 10 krokoch.

Žiadosti o európsku iniciatívu občanov za rok Predložené­ žiadosti Zaregistrované ­žiadosti Zamietnuté ­žiadosti
SPOLU
Podrobnejšie informácie Právny základ európskej iniciatívy občanov je stanovený v týchto dokumentoch:
Základ:
Hlava II (článok 11 ods. 4) Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ), Ustanovenia o demokratických zásadách; článok 24 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (Úradný vestník Európskej únie C83/389, 30.3.2010)
Nariadenie:
Nariadenie (EÚ) 2019/788 o európskej iniciatíve občanov s prílohami (Úradný vestník Európskej únie L130/55, 17.5.2019)
Vykonávanie:
Európsky parlament:

články 222 a 230 rokovacieho poriadku Európskeho parlamentu

Úplný regulačný rámec európskej iniciatívy občanov:

europa.eu/citizens-initiative/how-it-works/regulatory-framework_sk

Overovanie a osvedčovanie európskej iniciatívy občanov podľa členských štátov:

europa.eu/citizens-initiative/authorities-verification-and-certification-statements-support_sk

Európska iniciatíva občanov sa niekedy prirovnáva k švajčiarskemu vreckovému nožíku – inteligentne navrhnutému, adaptabilnému multifunkčnému nástroju. Keďže európska iniciatíva občanov je dostupná takmer 450 miliónom občanov v 27 členských štátoch EÚ (a v prípade, že ako občania EÚ žijete mimo EÚ, v celom svete), zaoberá sa chápaním demokracie a jej fungovaním na nadnárodnej úrovni.

Na základe skúseností z takmer 100 iniciatív predložených v rokoch 2012 až 2019 nadobudla v roku 2020 účinnosť aktualizovaná a dostupnejšia verzia európskej iniciatívy občanov. Štvrtina iniciatív bola zamietnutá z dôvodu prísneho výkladu a uplatňovania nariadenia Komisiou. Podľa nových pravidiel však majú organizátori a Komisia viac času na nájdenie riešenia, ako aj možnosť zaregistrovať iba prípustné časti iniciatívy. Viac času sa venuje aj príprave na začatie zberu podpisov, ako aj všetkým ďalším krokom v procese.

Pandémia ochorenia COVID-19 zásadne zmenila spôsob interakcie, diskusie a rozhodovania všetkých ľudí. S cieľom zabezpečiť demokratický potenciál európskej iniciatívy občanov Komisia navrhla súbor pravidiel súvisiacich s koronavírusom, ktoré umožňujú predĺženie lehôt na zber, overovanie a preskúmanie prebiehajúcich iniciatív [pozri nariadenie (EÚ) 2020/1042, vykonávacie rozhodnutie Komisie zo 17. decembra 2020 (EÚ) 2020/2200 a vykonávacie rozhodnutie Komisie z 19. februára 2021 (EÚ) 2021/360].

V rámci postupu európskej iniciatívy občanov sa rozlišujú tri typy úloh: organizátor, podporovateľ a pozorovateľ.

  • Photo

    AKO ORGANIZÁTOR(I)

    Ako organizátor(i) ste v centre procesu, pretože zodpovedáte za všetky kľúčové kroky stanovené v nariadení o európskej iniciatíve občanov. Ste takisto zodpovednými zástupcami vo vzťahu k inštitúciám, vašim podporovateľom a celej Európe. Z tohto dôvodu musíte byť schopní starostlivo zvažovať svoje kroky, mať trpezlivosť a odhodlanie. Takisto bude potrebné intenzívne komunikovať a udržiavať vzťahy s verejnosťou.

  • Photo

    AKO PODPOROVATEĽ

    Ako od podporovateľa európskej iniciatívy občanov sa od vás vyžaduje, aby ste sa ako jedna z minimálne jedného milióna osôb aspoň zo siedmich členských štátov zapojili do iniciatívy s celoeurópskym rozmerom. Vaša hlavná úloha spočíva v tom, že sa stanete signatárom európskej iniciatívy občanov, teda vyplníte „vyhlásenie o podpore“ v tlačenej alebo elektronickej podobe. Uistite sa, že podpisujete formálne zaregistrovanú iniciatívu. Prehľad všetkých začatých iniciatív nájdete v oficiálnom zozname.

  • Photo

    AKO POZOROVATEĽ

    Ako pozorovateľ sa možno budete chcieť dozvedieť, o čom daná európska iniciatíva občanov je, budete ju chcieť dôkladnejšie pochopiť a vedieť ponúknuť organizátorom, médiám, výskumným pracovníkom a EÚ zaujímavé poznatky a pripomienky.

Predtým, ako iniciatívu spustíte, podpíšete alebo k nej poskytnete pripomienky, sa ako skupina organizátorov, podporovateľov či pozorovateľov musíte zamyslieť nad niekoľkými aspektmi. Kľúčová otázka znie: Čo sa pomocou európskej iniciatívy občanov má dosiahnuť? Čo je vaším cieľom?

Chcete Európe navrhnúť niečo nové? Alebo máte v úmysle určitú politiku EÚ odstrániť a zrušiť? Mnohé veci však nie sú len čierne alebo biele, dobré či zlé: možno ich treba len upraviť. Preto je tiež možné, že budete mať záujem najmä o zmenu niektorých častí právnych predpisov EÚ.

Existuje mnoho spôsobov, ako konať prostredníctvom európskej iniciatívy občanov, ktorá vám môže poslúžiť ako:

  • akcelerátor, ak chcete, aby EÚ urobila niečo nové. Tu musíte byť veľmi trpezlivý, pretože dotiahnuť tento druh európskej iniciatívy občanov do konca vyžaduje dlhý čas. Najprv musíte nájsť vhodný a funkčný právny základ a verejnú diskusiu o vašom návrhu musíte vnímať ako hlavnú odmenu za vaše úsilie,
  • brzda, ktorá zastaví EÚ v realizácii niektorých opatrení. V tomto prípade je rozhodujúce načasovanie. Musíte vystihnúť ten správny čas, v ktorý nastolíte svoju problematiku, aby ste dosiahli maximálny účinok a získali podporu, čo znamená, že budete musieť rýchlo zozbierať podpisy,
  • ventil, ktorý má pomôcť zlepšiť právne predpisy EÚ. Keďže máte záujem napraviť určitý problém zmenou špecifických právnych predpisov, musíte uplatniť zásadu jednoduchosti. Európske iniciatívy občanov tohto druhu sú zvyčajne komplikované a náročné z hľadiska komunikácie, preto je potrebné držať sa podstaty,
  • vyjednávací nástroj, v rámci ktorého využijete proces európskej iniciatívy občanov ako dodatočný prvok v snahe ovplyvniť tvorbu európskej politiky. Predtým, ako sa pustíte do takejto európskej iniciatívy občanov, však zhodnoťte svoj vplyv a politickú moc nezávisle od iniciatívy a overte potenciálne dodatočné prínosy. Jasne formulujte svoje úmysly vo vzťahu k podporovateľom a oboznámte sa s možnosťou európsku iniciatívu občanov včas stiahnuť,
  • katalyzátor na budovanie širokých aliancií a sietí v celej Európe. Európska iniciatíva občanov je mimoriadne vhodnou voľbou, ak ju vnímate ako súčasť dlhodobejšej stratégie na spájanie ľudí v celej Európe a/alebo prípravu európskej predvolebnej kampane,
  • agitačný nástroj, ktorý vám a/alebo vašej skupine pomôže lepšie sa zviditeľniť vo verejnej sfére. V tomto prípade musíte najskôr identifikovať reálny problém, ktorý bude vhodný na riešenie prostredníctvom európskej iniciatívy občanov a nenáročný z hľadiska komunikácie. Svoje ciele by ste takisto mali odkomunikovať čo najotvorenejšie, aby ste sa vyhli tomu, že sa vaši potenciálni podporovatelia budú cítiť oklamaní.

Európska iniciatíva občanov ponúka mnohé príležitosti, no nakoniec budú pri posudzovaní jej možností a obmedzení rozhodujúce vaše porozumenie a schopnosti. Keď sa oboznámite s multifunkčnými vlastnosťami tohto nadnárodného a participatívneho procesu, budete môcť nadobudnúť realistické očakávania, a tým aj realistický prístup k svojej stratégii a možnostiam, ktoré si vyberiete.

Ak si nie ste istí, či je európska iniciatíva občanov najlepším nástrojom na splnenie vašich cieľov, zvážte rôzne aspekty vášho prípadu v časti Premyslite si svoje kroky predtým, než začnete konať, a prečítajte si informácie o iných nástrojoch dostupných na európskej úrovni v časti Súbor participatívnych nástrojov.

Uvažujete o spustení vlastnej európskej iniciatívy občanov? Musíte počítať s tým, že jej realizácia bude trvať minimálne tri roky a je pravdepodobné, že aj dlhšie (pričom si bude vyžadovať pomerne veľa zdrojov). Šikovnosť a starostlivý prístup vám však pomôžu získať nové poznatky. Celý proces vám ponúkne mnohé nové skúsenosti a umožní vám (dúfajme) dosiahnuť v Európe zmenu. Desať krokov, ktoré možno očakávať v procese európskej iniciatívy občanov:

Krok 1
Myšlienka

Máte nápad, projekt alebo problém, ktorý možno premietnuť do tvorby európskej politiky. Zistite, či neexistujú nejaké iné, potenciálne jednoduchšie a dostupnejšie nástroje na vyjadrenie názoru na túto problematiku. Ak sa rozhodnete pre európsku iniciatívu občanov, prejdite na krok 2.

príprava
Krok 2
Znalosti

Európska iniciatíva občanov je proces, ktorý má mnohé právne a politické dôsledky. Informujte sa o možnostiach a obmedzeniach procesu v súvislosti s propagáciou vašej budúcej iniciatívy. Získajte podporu v tejto počiatočnej fáze tým, že sa obrátite na Fórum európskej iniciatívy občanov (podrobnejšie informácie nájdete v časti Viac podpory). Skúste popremýšľať: stojí to za to? Ak ste presvedčení o tom, že áno, prejdite na krok 3.

Krok 3
Ciele

Ďalším dôležitým kontrolným bodom predtým, ako pristúpite k prvým formálnym krokom, je stanoviť si, čo chcete pomocou iniciatívy dosiahnuť a aké výsledky môžete realisticky očakávať.

Definujte cieľ, rozsah a konkrétne poslanie svojej iniciatívy. Snažte sa, aby boli pre všetky zainteresované strany čo najjednoduchšie. V tomto kroku má zmysel dôkladnejšie sa venovať skúsenostiam, ktoré získali organizátori predchádzajúcich európskych iniciatív občanov.

Krok 4
Koncepcia

Znenie a objasnenie pôvodného návrhu musia byť zrozumiteľné v mnohých jazykoch a aj v rôznych politických kultúrach naprieč Európou. Teraz teda nastal čas sa oboznámiť s oficiálnym systémom zberu podpisov, ktorý EÚ ponúka bezplatne, a využiť všetku dostupnú podporu.

Krok 5
Registrácia

Pre mnohé „skupiny organizátorov“ to predstavuje prvú formálnu prekážku, pretože ak sa chcete zaregistrovať, musíte splniť určité kritériá. Najdôležitejšie je, aby vaša iniciatíva zjavne nebola mimo rámca právomocí Komisie. Počas tohto kroku vám opäť môže pomôcť Fórum európskej iniciatívy občanov. A na rad prichádza predloženie vašej európskej iniciatívy občanov prostredníctvom oficiálnej webovej lokality s uvedením názvu a cieľov vášho návrhu. V závislosti od potreby zmeniť a aktualizovať váš návrh Komisia zaregistruje (alebo odmietne) vašu európsku iniciatívu občanov v priebehu 2 až 4 mesiacov. Po registrácii Komisia preloží názov a cieľ vášho návrhu do všetkých 24 úradných jazykov.

registrácia
Krok 6
Zber podpisov

Najlepšia a zároveň najťažšia fáza, v ktorej musíte v priebehu obdobia kratšieho ako jeden rok presvedčiť viac ako milión Európanov najmenej v siedmich rôznych krajinách, aby vašu iniciatívu podpísali. Na túto úlohu sa treba v dostatočnom predstihu pripraviť vytvorením celoeurópskej siete partnerov naprieč Európou podporujúcich iniciatívu. Po úradnej registrácii musíte do šiestich mesiacov začať zbierať podpisy. Stačí informovať Komisiu desať pracovných dní pred zvoleným dátumom začatia, aby bolo možné uverejniť začiatok a koniec ročnej fázy zberu podpisov. Majte na pamäti, že budete musieť používať samostatné podporné formuláre podľa štátnej príslušnosti signatárov. To znamená, že všetci signatári na určitom formulári musia byť štátnymi príslušníkmi tej istej krajiny EÚ.

podpisy
Krok 7
Dialóg

Bez komunikácie nezískate žiadnu podporu: na to, aby vaša iniciatíva mala dlhodobý úspech, bude potrebný dialóg so všetkými možnými podobne zmýšľajúcimi ľuďmi a dokonca aj skeptikmi. Preto treba zber podpisov doplniť o činnosti, v rámci ktorých oslovíte verejnosť prostredníctvom (sociálnych) médií a verejných podujatí. V tomto kroku má opäť zmysel poučiť sa z predchádzajúcich európskych iniciatív občanov. Ľudia, ktorí sa do ich realizácie zapájali, majú veľké skúsenosti a vedomosti, o ktoré sa môžu podeliť.

Krok 8
Prekážky

Predtým, ako budete môcť svoju iniciatívu spolu so všetkými požadovanými osvedčeniami predložiť Európskej komisii, budete musieť splniť celý rad požiadaviek a zdolať množstvo prekážok. Najprv musíte zhromaždené vyhlásenia o podpore predložiť rôznym vnútroštátnym orgánom do troch mesiacov po skončení fázy zberu podpisov. Tieto orgány majú najviac tri mesiace na overenie a osvedčenie podpisov. Potom máte ako „skupina organizátorov“ ďalšie tri mesiace na to, aby ste sa pripravili na konečné predloženie osvedčení Komisii. Tieto náročné operácie si pre vašu iniciatívu vyžadujú silný a dobre pripravený riadiaci tím. Zbytočné omyly budú mať za následok vysoké dodatočné náklady, omeškania a pocity frustrácie.

prezentácia
Krok 9
Komunikácia

Predloženie európskej iniciatívy občanov je len začiatkom ďalšej dôležitej kapitoly: komunikácie o oficiálnej téme týkajúcej sa EÚ, ktorá vás dostanete do centra politického diania. Keď sa vaša iniciatíva uzná za úspešnú, otvoria sa pred vami ďalšie dvere: formálne rokovania s Komisiou a verejné vypočutie v Európskom parlamente.

Do jedného mesiaca od predloženia vašej úspešnej európskej iniciatívy občanov budete pozvaní na oficiálne stretnutie s Komisiou, aby ste prediskutovali váš návrh, a v nasledujúcich mesiacoch budete pozvaní, aby ste vystúpili na verejnom vypočutí v Európskom parlamente. Informované budú aj ďalšie inštitúcie EÚ, napríklad Európsky hospodársky a sociálny výbor, a všetky národné parlamenty všetkých členských štátov EÚ. Bude to pre vás veľká príležitosť presvedčiť ďalších ľudí – a je možné, že práve tých správnych!

Krok 10
Závery

Na konci tohto vyčerpávajúceho, ale snáď aj prínosného procesu, nesmiete zabudnúť na internú administratívnu prácu, dokumentáciu a hodnotenie, aby ste mohli vyvodiť závery a podeliť sa o ne. Ak sa stanete súčasťou európskych iniciatív občanov druhej generácie (od roku 2020), budete môcť zmeniť históriu.

záver
Skontrolujte si, či ste pripravení čeliť výzve viesť kampaň európskej iniciatívy občanov: Kontrolný zoznam európskej iniciatívy občanov
  • Photo

    PRÁVO NA VODU: ĽUDSKÉ PRÁVO> 1,6 milióna podpisov

    Táto iniciatíva, ktorú odštartovali odborové zväzy v celej Európe, bola 10. mája 2012 jednou z prvých, ktorá bola kedy zaregistrovaná. Cieľom bolo vyzvať Európsku komisiu, aby navrhla právne predpisy, v ktorých by bolo uznané ľudské právo na vodu a hygienu tak, ako ho uznáva OSN, a ich poskytovanie ako základných verejných služieb pre všetkých. Hlavným cieľom kampane bolo, aby boli národné vlády na základe právnych predpisov EÚ povinné zabezpečiť a poskytovať všetkým občanom dostatok čistej pitnej vody a hygienu. Komisia sa rozhodla podniknúť kroky v rôznych oblastiach súvisiacich s touto iniciatívou (zvýšiť transparentnosť, stimulovať inovácie atď.) a predložila legislatívny návrh na revíziu smernice o pitnej vode vrátane povinnosti členských štátov zabezpečiť prístup k vode pre najzraniteľnejšie skupiny.

    Right 2 water logo
  • Photo

    PRO-LIFE MOVEMENT (HNUTIE ZA ŽIVOT): JEDEN Z NÁS > 1,7 milióna podpisov

    Iniciatíva „Jeden z nás“ bola jednou z prvých európskych iniciatív občanov, ktorým sa podarilo zhromaždiť viac ako jeden milión podpisov. Táto iniciatíva sa zaoberala dôstojnosťou, právom na život a integritou každej ľudskej bytosti od počatia. Jej hlavným cieľom bolo ukončiť zo strany EÚ financovanie činností zaoberajúcich sa ľudskými embryami, najmä v oblasti výskumu, verejného zdravia a rozvojovej pomoci. Európska komisia sa rozhodla nevykonať legislatívne preskúmanie, pretože považovala existujúci právny rámec za vhodný. Organizátori sa proti tomu odvolali na Európskom súde, ale prehrali.

    One of us Logo
  • Photo

    OCHRANA ZVIERAT: STOP VIVISEKCII > 1,17 milióna podpisov

    Iniciatíva „Stop vivisekcii“ bola zameraná na postupné ukončenie pokusov na zvieratách. Kampaň podporila celoeurópska aliancia viac ako 250 skupín na ochranu zvierat, vedeckých organizácií a spoločností, ktoré predávajú výrobky netestované na zvieratách, a podarilo sa jej získať podporu viac ako 1,17 milióna občanov EÚ. Európska komisia súhlasila s presvedčením organizátorov, že testovanie na zvieratách by sa malo postupne ukončiť, ale neakceptovala, že vedecké princípy zneplatňujú „zvierací model“.

    Stop Vivisection Logo
  • Photo

    ZÁKAZ PESTICÍDOV: ZÁKAZ GLYFOZÁTU> 1,07 milióna podpisov

    Európska iniciatíva občanov „Zákaz glyfozátu“ bola spustená v januári 2017 a mala tri ciele: zákaz glyfozátu, reformu postupu schvaľovania pesticídov a stanovenie záväzných cieľov na zníženie používania pesticídov v celej EÚ. Jej hlavným cieľom bolo dosiahnuť budúcnosť bez pesticídov. Organizátori dosiahli hranicu jedného milióna za menej ako šesť mesiacov! Aj keď sa Komisia rozhodla glyfozát nezakázať, zaviazala sa k legislatívnemu návrhu na zvýšenie transparentnosti pri hodnotení pesticídov a zvýšenie kvality a nezávislosti vedeckých štúdií, ktoré tvoria základ posúdení vykonávaných Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Komisia sa tiež zaviazala k revízii smernice o udržateľnom používaní pesticídov.

    ECI stop glyphosate Logo
  • Photo

    MENŠINOVÝ BALÍČEK: OCHRANA ROZMANITOSTI V EURÓPE> 1,1 milióna podpisov

    Ako už naznačuje názov tejto iniciatívy, v európskej iniciatíve občanov „Menšinový balíček“ sa Komisii navrhol celý balík opatrení, ktoré obsahujú aspekty vrátane podpory zriedkavejších jazykov, ochrany národnostných menšín a výskumných programov zameraných na výhody jazykovej a kultúrnej rozmanitosti v Európskej únii. Začiatkom roku 2013 bola jej registrácia zamietnutá Komisiou a rozhodnutie o štyri roky neskôr zrušil Európsky súd. Komisia vo svojej odpovedi uviedla, že úplné vykonávanie už zavedených právnych predpisov a politík poskytuje silný arzenál na podporu cieľov iniciatívy, a preto nenavrhla žiaden právny akt.

    Minority Safepack logo
  • Photo

    END THE CAGE AGE (SKONCUJME S KLIETKOVÝM CHOVOM: ZAMERANIE NA LEPŠIE ŽIVOTNÉ PODMIENKY ZVIERAT)> 1,39 milióna podpisov

    Touto európskou iniciatívou občanov sa Komisia vyzýva, aby v Európskej únii stanovila jasné právne predpisy týkajúce sa zákazu klietok s cieľom uprednostniť humánnejšie zaobchádzanie s hospodárskymi zvieratami. Organizátori predovšetkým dúfali, že sa zakáže používanie klietok pre všetku hydinu, jednotlivé koterce pre prasnice a ohrady pre teľatá atď., aby sa zabezpečilo, že zvieratá budú mať slobodu pohybu a budú môcť zostať blízko seba vo svojich čriedach alebo stádach. Európska iniciatíva občanov Skoncujme s klietkovým chovom bola predložená Európskej komisii v októbri 2020. Komisia sa vo svojej odpovedi z 30. júna 2021 zaviazala, že do konca roka 2023 predloží legislatívny návrh na postupné ukončenie a napokon zákaz používania klietok pre všetky druhy a kategórie zvierat uvedené v iniciatíve.

    End the cage age logo
  • Photo

    STOP EXTRÉMIZMU: PODPORA ĽUDSKÝCH PRÁV V EÚ> 1,06 milióna podpisov

    Táto iniciatíva, zaregistrovaná v lete 2017, vyzýva Európsku komisiu, aby navrhla novú smernicu o boji proti extrémizmu, ktorá bude obsahovať neutrálnu definíciu extrémizmu bez ohľadu na jeho motiváciu a bude zahŕňať všetky „činy zamerané na poškodenie základných práv“, ako aj zakazovať extrémistov v školách a iných verejných inštitúciách. Európska smernica v tejto oblasti by mala umožniť aj žiadosti o odškodnenie vychádzajúce z existujúceho antidiskriminačného zákona s cieľom účinne chrániť ženy, deti a osoby na pracovisku. Po roku zbierania podpisov organizátori oznámili, že zhromaždili viac ako milión vyhlásení o podpore. Táto európska iniciatíva občanov je v štádiu overovania vyhlásení o podpore.

    Stop Extremism Logo
  • Photo

    KOHÉZNA POLITIKA PRE ROVNOSŤ REGIÓNOV A UDRŽATEĽNOSŤ KULTÚR

    Organizátori tejto iniciatívy žiadajú, aby sa v kontexte politiky súdržnosti venovala mimoriadna pozornosť regiónom s národnými, etnickými, kultúrnymi, náboženskými alebo jazykovými charakteristikami, ktoré sa líšia od charakteristík okolitých regiónov.

    Komisia začiatkom roka 2013 zamietla registráciu tejto iniciatívy, avšak Európsky súdny dvor toto rozhodnutie o štyri roky neskôr zrušil. Organizátori informovali, že ku koncu obdobia zberu v máji 2021 iniciatívu podpísalo 1 414 175 občanov (lehota bola posunutá z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19). Čaká sa na overenie vyhlásení o podpore.

    Cohesion logo
  • Photo

    ZACHRÁŇME VČELY A POĽNOHOSPODÁROV! ZA POĽNOHOSPODÁRSTVO ŠETRNÉ VOČI VČELÁM PRE ZDRAVÉ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE> 1,05 milióna podpisov

    Táto iniciatíva zaregistrovaná v septembri 2019 sa usiluje o environmentálnu a sociálno-ekonomickú udržateľnosť európskeho poľnohospodárstva prostredníctvom troch cieľov: postupné ukončenie používania syntetických pesticídov do roku 2035, obnovenie biodiverzity v poľnohospodárstve a podpora poľnohospodárov pri prechode na udržateľné poľnohospodárstvo. Komisia vo svojej odpovedi z apríla 2023 uvítala túto iniciatívu, ktorú podpísalo 1 054 973 občanov, a uznala jej význam. Po jej posúdení však dospela k názoru, že návrhy, ktoré boli predložené v rámci Európskej zelenej dohody, poskytujú komplexnú odpoveď na ciele iniciatívy. Prioritou je teda zabezpečiť, aby spoluzákonodarcovia (Parlament a Rada) tieto návrhy prijali a urýchlene vykonali.

    save bees and farmers logo
  • Photo

    STOP FINNING – STOP THE TRADE (ZASTAVTE ODSTRAŇOVANIE PLUTIEV – ZASTAVTE OBCHOD)> 1,1 milióna podpisov

    Táto iniciatíva odráža obavy verejnosti týkajúce sa udržateľnosti rybolovu žralokov a obchodu so žralokmi na celom svete a zároveň vyzýva Komisiu, aby prijala dve opatrenia: ukončiť obchodovanie s odstránenými žraločími plutvami v EÚ a rozšíriť nariadenie EÚ o zákaze odstraňovania žraločích plutiev (dovoz, vývoz a tranzit odstránených žraločích plutiev). Komisia v júli 2023 uvítala túto iniciatívu, ktorá získala 1 119 966 podpisov, a zaviazala sa prijať opatrenia na preskúmanie možnosti prijať legislatívnu iniciatívu, začať posúdenie vplyvu a zlepšiť príslušné štatistiky a spolupracovať s medzinárodnými partnermi.

    Logo
  • Photo

    ZA KOZMETICKÉ VÝROBKY NETESTOVANÉ NA ZVIERATÁCH – EURÓPA BEZ POKUSOV NA ZVIERATÁCH> 1,21 milióna podpisov

    Keďže prísľub Európy, že zvieratá už nebudú trpieť a zomierať v dôsledku testovania kozmetických výrobkov, nebol dodržaný, vyzvali organizátori tejto iniciatívy na legislatívnu zmenu s cieľom chrániť a posilniť zákaz testovania kozmetických výrobkov na zvieratách, transformovať právne predpisy EÚ o chemikáliách a modernizovať vedu s cieľom postupne ukončiť všetky testy na zvieratách v EÚ. Komisia uvítala iniciatívu, ktorá získala 1 217 916 podpisov, uznávajúc, že dobré životné podmienky zvierat sú aj naďalej predmetom veľkého záujmu európskych občanov, a zdôraznila vedúcu úlohu EÚ v tejto oblasti. V tejto súvislosti má v úmysle predložiť plán legislatívnych a nelegislatívnych opatrení s cieľom ďalej obmedziť testovanie na zvieratách a v konečnom dôsledku zaviesť v rámci predpisov o chemikáliách taký regulačný systém, ktorý vylučuje využívanie zvierat.

    Logo
  • Photo

    EURÓPA BEZ KOŽUŠÍN> 1,5 milióna podpisov

    Táto iniciatíva bola podporená 1 502 319 overenými podpismi a v júni 2023 bola potvrdená ako 10. úspešná európska iniciatíva občanov. Cieľom iniciatívy Európa bez kožušín je zákonom zakázať kožušinové farmy a výrobky z kožušiny z farmových chovov na európskom trhu z dôvodu krutých, neetických, nebezpečných a neudržateľných praktík uplatňovaných na týchto farmách. Európska komisia v súčasnosti túto iniciatívu preskúmava a má na ňu odpovedať do polovice decembra 2023.

    Logo