Üdvözöljük az Európai Unióban, a világ első határokon átívelő, részvételi demokráciájában!
Az Európai Unió polgáraként Önnek alkotmányos joga van arra, hogy befolyásolja azokat a szabályokat, amelyek a 27 országban több mint 4 millió km2 nagyságú területen közel 450 millió lakosra vonatkoznak. Talán most arra gondol: „ez nagyszerűen hangzik, de HOGYAN szólhatok bele a dolgokba a gyakorlatban?” Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) azért készítette ezt az elektronikus útlevelet, hogy megválaszolja ezt a kérdést, és útmutatót biztosítson az aktív polgári szerepvállaláshoz az Európai Unióban.
A szöveg egésze segítséget és iránymutatást nyújt Önnek álláspontja hangoztatásához azzal, hogy előbb néhány alapvető kérdés megválaszolását ajánlja: valóban európai szintű ügyről van szó, vagy jobb lenne inkább helyi szinten kezelni a kérdést? Ha pedig európai szinten terjeszti elő elképzelését, hogyan lehet azt a legészszerűbben és legsikeresebben megvalósítani? Elegendő lehet egy e-mailt írni az Ön európai parlamenti képviselőjének? Vagy petíciót kellene benyújtani közvetlenül az Európai Parlamenthez? Talán csatlakozni kellene egy civil szervezethez vagy akár politikai párthoz, és jelöltként indulni? Esetleg európai polgári kezdeményezés szervezésével/támogatásával kellene meghatározni a jogalkotás napirendjét?
Ez az útmutató segít az időzítésben (mikor kellene a tettek mezejére lépni?), a csapatépítésben (kivel kellene összefogni?) és az eszközválasztásban (a rendelkezésre álló részvételi eszközök közül melyiket kellene használni?), hogy érvényesülhessen az aktív polgári szerepvállalás és a részvételi demokrácia az Európai Unióban.
Ezen túlmenően ez az elektronikus változat számos további interaktív elemet tartalmaz: gyorslinkeket, kvízjátékokat és infografikákat az információk illusztrálására és a polgárok jogaiba való betekintésre.
Készen áll a cselekvésre Európa érdekében? Vigyázz, kész, kattint!